Naša mentálna sféra pozostáva z časti vedomej a nevedomej. Zástancom tejto teórie bol lekár a psychiater Sigmund Freud už pred viac ako sto rokmi.
Vedomá myseľ predstavuje teda naše každodenné myšlienky.
Nevedomá myseľ sa začína formovať v matkinom lone, teda maternici. Tu nasávam všetky tie situácie a emócie, ktoré zažili moji rodičia. Na odhalenie toho čo je v našom nevedomí nám slúžia predovšetkým opakujúce sa situácie v našom živote, okolí a prostredí. Najmä situácie kedy mame pocit, že chceme aby to bolo inak a aby sme tieto situácie nezažívali. Naša vedomá a nevedomá myseľ si taktiež vymieňajú informácie prostredníctvom našich snov.
NAŠE PODVEDOMIE
Mnohí odborníci tvrdia, že len 15 %, iní zasa že len 5 % našej mysle tvorí jej vedomá časť, ďalšia časť je nevedomá a tá nás núti prežívať stále tie isté situácie, práve preto, aby sme si prostredníctvom nich uvedomili čo máme uzdraviť.
V našom podvedomí existujú 3 nevedomé časti:
1. Kolektívne nevedomie - je nevedomá myseľ celého kolektívu, jedná sa predovšetkým o zdedené a historické situácie celého kolektívu
2. Rodinné nevedomie - je to, čo je uložené v našom podvedomí od našich rodičov a predkov
3.Individuálne nevedomie - sú myšlienky a vzorce správania, ktoré som ja sám nevedome vytvoril opakujúcimi sa negatívnymi myšlienkami a vnútornými presvedčeniami. Jedná sa teda o naše individuálne myšlienkové vzorce alebo zážitky, skúsenosti a udalosti, v ktorých emócie boli potlačené alebo zablokované
Keď v našom podvedomí existuje niečo čo je nevedomé, môže nás to v našom živote naozaj ovlyvniť, môže to podmieniť našu duševnú pohodu a situácie, ktoré zažívame. Ak to urobíme vedomým a umožníme uzdravenie danej situácie, je veľká pravdepodobnosť, že sa to prestane v našom živote prejavovať a nastane obrovská úľava a zmena.
Predovšetkým však vďaka uzdraveniu nášho podvedomia, budeme mať možnosť žiť taký život ktorý skutočne chceme žiť a urobí nás šťastnými.